Stredoveké mesto s magickou atmosférou

Autor: Mária Miháliková | 31.1.2019 o 19:01 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  556x

Ak ste ako deti túžili navštevovať čarodejnícku školu a žiť v meste plnom tajomných labyrintov, tehlových domov a obrovských zelených parkov, zamilovali by ste si Edinburgh rovnako ako ja.

Cesta za dobrodružstvom a 1.deň v magickom meste...

„Je to naozaj pekné mesto,“ povedala mi kamarátka, keď do školy prišla ponuka zájazdu do Edinburghu. Ja som o ňom nevedela vôbec nič, ale keďže milujem cestovanie s nadšením som sa prihlásila. Malá batožina, dobrá nálada a motýliky v bruchu od nadšenia, tak sa to celé začalo....

Dobrodružstvo to bolo od úplného začiatku.Prvý let lietadlom a vzdialenosť tisíce kilometrov od nášho malého Slovenska.  Z oblakov som sledovala zelené polia, kopčeky, továrne a milióny domov. Po ubytovaní v Travelodge sme sa vydali na obhliadku mesta s našou milou sprievodkyňou, ktorá nám za ten krátky čas porozprávala takmer o všetkých pikoškách, či zaujímavostiach. Všetko naokolo voňalo históriou. Staré začmudené domy od uhlia, ktorým sa tu kedysi kúrilo, mu dodávali tajomný, troška pochmúrny nádych a mohutné katedrály s vežami týčiacimi sa nad strechy budov prispievali k jeho nezvyčajnej kráse.

No nie každý kostol je kostolom, ako som sa dozvedela neskôr. Od stredoveku uplynulo množstvo rokov a doba sa zmenila. Katedrál a kostolov tu bolo až príliš veľa, stratili svoj význam a mnohé z nich boli odsvätené. Takže si môžete v katedrále kúpiť hoc aj pivo!

Snáď najznámejšou a najatraktívnejšou dominantou je hrad, ktorý sme navštívili neskôr,no najkrajšie fotky sme si spravili priamo pod hradom v parku, alebo obrovskej záhrade PRINCES STREET GARDENS. Tá sa stala miestom nášho poobedňajšieho vysedávania a leňošenia. V bufete sme si kúpili fish and chips a kŕmili krotké veveričky. No hoc je tento park obľúbeným miestom odpočinku, aj on, rovnako ako množstvo iných tunajších miest, má za sebou temnú minulosť.

Pôvodne slúžil ako „hradná žumpa“ a bol hrobom pre nejednu nevinnú ženu obvinenú z čarodejníctva. Ak totiž obvinená žena vydržala mučenie a nepriznala sa, bola považovaná za čarodejnicu. Vyhodili ju z hradného brala a utopila sa práve na mieste, kde sme si my vychutnávali jarné slnko.

Park sa nachádza priamo pri hlavnej ulici PRINCES STREET, podľa ktorej je aj pomenovaný. Okrem množstva obchodov s oblečením, suvenírov a jedného z najluxusnejších škótskych obchodov, tam hrdo stojí aj monument, ku ktorému sa viaže zaujímavá historka s poučením, že tešiť sa predčasne nemusí byť dobrý nápad. Staviteľ tohto monumentu deň pred oficiálnym otvorením oslavoval až príliš, opil sa a utopil sa v mori. Či je pravdivá, to nám už síce nepotvrdí, ale monument dotvára čaro tejto ulice.

Počasie sa zo slnečného zmenilo na sychravé a začalo jemne popŕchať. Poslednou zastávkou dnešného dňa bol Calton Hill, taký menší kopček s pekným výhľadom na mesto. Sprievodkyňa nám ukázala všetky miesta, ktoré uvidíme a ja som sa nemohla dočkať.

Možno to bola práve architektúra, ktorou ma mesto uchvátilo, možno zvuky gájd na každej ulici, alebo miesta opradené tajomstvami. Neviem. Jedno je isté, od prvého dňa som bola z Edinburghu očarená.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rada "vyhýbajte sa stresu" je nanič, vraví psychiater

Rady, ako sa v dnešnej dobe nezblázniť.

Bugár odkázal Kiskovi, že nemá vynášať, lebo sám zle dopadne

Prípad údajného vydierania exprezidenta rieši NAKA.


Už ste čítali?