Sme bábkami Instagramu?

Autor: Mária Miháliková | 23.4.2019 o 12:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  685x

Zopár kliknutí a brána do virtuálneho sveta otvorená. Dokonalý svet plný šťastných ľudí? Alebo svet masiek, falošných tvárí a reklamy? Ovládol aj tebe? Votrel sa do tvojho života a nedokážeš sa ho zbaviť?

Aký bol tvoj dôvod? Chcel si byť cool? Zaujímal si sa o niekoho a veril si, že ti Instagram dovolí nahliadnuť do jeho súkromia? Zrejme si netúžil prísť o tú hŕstku voľného času.

Pred rokom som aj ja podľahla tomuto trendu. Keď sa všetky rozhovory mojich kamarátov točili len okolo Instagramu, bolo nemožné s nimi držať krok. Čoskoro som pridala prvú fotku a zdieľala svoj príbeh. Ani neviem ako, a Instagram sa stal každodennou rutinou. Bolo fajn pochváliť sa dovolenkou alebo peknou fotkou. Robilo ma to šťastnou? Pri pohľade na tie dokonalé telá iných, množstvo srdiečok pod fotkami, vysmiate tváre a život nabitý zážitkami, mi ten môj začal pripadať tak trochu všedný. Občas som sa pristihla pri tom, že im závidím. Lenže čo ? Perfektné fotky? Ako vzniká perfektná fotka? Zvyčajne musíš spraviť aj sto fotiek, aby sa našla jedna dokonalá. Instagram vás prinúti dívať sa na veci cez malú dierku, vidíte len to, čo iní chcú ukázať. Perfektné fotky. ..Nikto vám neukáže nepodarky, hodiny strávené pred kamerou, hnev fotografa a všetku tú námahu, úsilie a čas.  Ľudia sa radi chvália a ich fotky vytvárajúce skvelé životy sú dobrým prostriedkom. Nikdy nebolo viac priestoru ukázať, že ty si niečo menej. Lebo nemáš vilu a drahé auto. Iluzionista Instagram robí z ich životov rozprávku. Nikto predsa nevidí zlomeného, prázdneho človeka v značkovom oblečení a s ukážkovým úsmevom na tvári. Skutočné hodnoty sú zakopané v zemi a Instagram je ako pilulka proti bolesti, zozačiatku má  priam zázračný účinok.

Instagram sa stal dôvodom prečo žijeme, prečo cestujeme, obedujeme v drahých reštauráciách, dokonca je pre niektorých dobrým dôvodom kúpiť si psa alebo mať dieťa. Tí starší sa na nás smejú. Fotíme si jedlo namiesto toho, aby sme si ho vychutnávali. Namiesto toho, aby sme sa bavili s priateľmi neodtrhneme oči od mobilu. Fotíme sa vždy a všade. Dospelí nad nami krútia hlavami. Lenže môžeme žiť inak? Naša generácia je spojená s technológiami. Ak chceme prežiť musíme sa prispôsobiť dobe.

V súčasnosti je všetko uľahčené, hovoria nám. Manipulácia médiami, reklamami, hoaxy... Nájsť správnu cestu v spleti pomýlených hodnôt, ilúzii, klamstiev. Hľadať sám seba, prijať sa takého, aký si a nestať sa bábkou a otrokom konzumu je niečo, čomu musí čeliť mladý človek a jednoduché to rozhodne nie je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rada "vyhýbajte sa stresu" je nanič, vraví psychiater

Rady, ako sa v dnešnej dobe nezblázniť.

Bugár odkázal Kiskovi, že nemá vynášať, lebo sám zle dopadne

Prípad údajného vydierania exprezidenta rieši NAKA.


Už ste čítali?